Czytanie Grotowskiego – zaproszenie do nadsyłania tekstów do numeru 18 „Performera”

Drugi numer pisma internetowego „Performer” datowany w 2019, roku dwudziestej rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego, chcemy otworzyć dla wszystkich tych, którzy czytając jego teksty, odkrywają w nich dla siebie – i chcieliby odkryć dla innych – myśli, tematy, rozpoznania i propozycje, uznane przez nich – z różnorodnych powodów i perspektyw – za ważne. Otwórzcie z nami obszerny tom Tekstów zebranych i wypełnijcie go Waszymi głosami i słowami, zapisywanymi na marginesach i między wierszami. Przekonani, że zawarte w nim artykuły podejmują całe spektrum zagadnień ważnych dla naszej współczesności, nie mamy zamiaru ograniczać zawartości planowanego numeru wyłącznie do tematyki teatralnej, ale zachęcamy do podejmowania wszelakich problemów, z którymi dzięki lekturze tekstów Grotowskiego można się mierzyć obecnie.

Jesteśmy świadomi bogactwa dzisiejszej refleksji nad lekturą, jej stylami i strategiami, toteż liczymy na wielość odczytań: od osobistych odkryć, przez badawcze i twórcze reinterpretacje, po krytyczne polemiki i demaskacje. Jesteśmy też otwarci na świadome „złe odczytania” (mis-readings), lektury apokryficzne i kontrfaktualne. Na propozycje tekstów, ewentualnie aktów i zapisów lektur realizowanych w innych mediach, których wykorzystanie umożliwia formuła publikacji internetowej: nagrania audio (mp3) i wideo (mp4), projekty graficzne (jpg i png), memy itp., czekamy do 20 września 2019.

Nie przyjmujemy materiałów wcześniej publikowanych. Szczegółowe informacje o zasadach redakcyjnych dostępne są w zakładce „Dla autorów”. O wynikach naboru autorki i autorzy nadesłanych propozycji (z tytułami pozycji z Tekstów zebranych Jerzego Grotowskiego) zostaną poinformowani w ciągu 2–3 dni od zakończenia naboru tematów. Abstrakty (objętość do 2000 znaków ze spacjami) prosimy przesyłać mailowo na adres: redakcja [at] performer [dot] art [dot] pl.

Redakcja „Performera”